חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

גלי חום והזעה בגיל המעברכמעט כל אחת העומדת בפתחו של גיל המעבר חשה את גלי החום הבאים והולכים שוב ושוב, רודפים אחריה לכל מקום, אפילו אחרי מקלחת קרה או עם מזגן שפועל בעוצמה רבה.
מדובר באחת מתופעות גיל המעבר הנפוצות המשותפות לנשים רבות לקראת גיל המעבר. הגלים מתבטאים בתחושת חום פתאומי מלווה בצמרמורות, עקצוצים, פנים סמוקות, הזעה מוגברת.
התחזית – חם במיוחד
בנוגע להיווצרות הגלים, קיימות מספר תיאוריות. אחת גורסת שכאשר החלק במוח השולט על וויסות טמפרטורת הגוף עובר שינוי וכן כלי הדם בעור מתרחבים. השנייה עוסקת בחוסר איזון כימי ובמיוחד שינויים באסטרוגן מחריפים את הגלים ואת העוצמה.
כמו כן, יש לקחת בחשבון שבתקופת גיל המעבר העור נעשה לרגיש יותר – תופעה שגורמת להתרחבות כלי הדם. לרוב התחושה היא של חום עז שמתחיל בחזה ועולה אל הצוואר והראש.
על פי נתונים, כ-75% מהנשים חוות גלי חום בתקופת המנופאוזה וכ-25% מתוכן יחוו הזעות לילה שיפריעו לאיכות חייהן. הבזק חום עשוי להימשך בין דקה לחמש דקות, מספר פעמים ביום כאשר מצב חמור של גלי חום נחשב לכזה כאשר גלי חום מגיעים בין 20-30 פעמים ביום אחד.
על פי כמה הערכות, תופעת גלי החום בגיל הבלות יכולה להימשך בממוצע 5.2 שנים, לרוב בפרק זמן האחרון של גיל המעבר. הגלים עוצמתיים במיוחד בלילה והופכים לתופעה של הזעות לילה, כאשר הגוף נוטף זיעה והגוף נצמד לסדין. כתוצאה מכך, נפגעת איכות השינה והעייפות המצטברת גורמת לעצבנות יתר. מעגל שחוזר על עצמו יום ביומו.
קופון הנחה מעודכן - פרומנסיל
איך מתמודדים עם גלי חום?
לא חייבים להשלים עם התופעה ורק לחכות שהזמן יעשה את שלו. כדאי לנצל את הזמן כדי להפחית את הסבל ולאפשר איכות חיים טובה יותר. התמודדות עם גלי החום מגוונת ומשתנה מאחת לשנייה. באופן כללי, חשוב לדעת שמשקאות חמים עשויים להגביר את עוצמת הגלים ובמיוחד קפאין ומשקאות אלכוהוליים כמו גם אוכל עתיר תבלינים (במיוחד מאכלים חריפים) ואוכל חם, מרקים, תבשילי קדרה, חמין. התחילו לאמץ שייקים ומיצים מרעננים, סלטים ומזון קליל. כן, גם בימי החורף.
הרגלי חיים שליליים כמו עישון או הימנעות מכושר גופני עשויים להגביר את תדירות הגלים ולכן, כדאי להפחית ואף להפסיק לעשן ולאמץ שגרת אימונים בצורה סדירה. למעשה, מחקרים מצאו כי מי שמעשנות נמצאות בסיכון פי 4 גבוה יותר לגלי חום.
ללבוש שאנו בוחרות יש השפעה ישירה על התחושה בזמן גלי החום ובכלל. לכן, החליפו את המלתחה בפריטי לבוש קלילים ואווריריים יותר, עשויים מבדים נושמים כמו פשתן וכותנה, רצוי בגדים מתרחבים ורופפים המאפשרים מרחב תנועה וכך גם את המצעים, שיהיו רכים ונעימים כאשר הגוף המזיע בא עמם במגע.
שינויים בסגנון החיים
אמבטיות קרות יכולות לסייע ולהפחית את תחושת החום המתפשטת בגוף וכן שתייה קרה לשמור על תחושת צינון לאורך זמן. במיוחד שטיפה קרה של פרקי כף היד לקירור מהיר יחסית של הגוף. למשקל יש השפעה ישירה על גלי החום ובעלות עודף משקל יחוו ברוב המקרים גלי חום יותר מבעלות משקל מאוזן. זו הסיבה שכדאי להתמיד בפעילות גופנית סדירה לאורך זמן, על אחת כמה וכמה כי בתקופה זו הפעילות המטבולית משתנה וקשה יותר לרדת במשקל באמצעות תזונה בלבד.
מחקרים הצביעו על כך שגם הרפיה יכולה לסייע – טכניקות נשימה, דמיון מודרך, תרגול מדיטציה ויוגה ואפילו טיפול התנהגותי קוגניטיבי נקשר מההיבט החיובי באיזון גלי החום. יש מחקרים שגם הראו קשר בין אסטרוגנים צמחיים הנמצאים למשל במוצרי סויה בהפחתת גלי החום.
קופון הנחה מעודכן - פרומנסיל

אולי יעניין אותך גם

צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד