חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

8 תרגילים למוח שיעזרו לכם לשמור על חדות מחשבתית בכל גיל


כמו כל חלק אחר בגוף שלנו, גם המוח צריך שנפעיל ונאמן אותו כדי שהוא יוכל להמשיך לתקפד כראוי. תרגילים קוגניטיביים שמשפרים את הזיכרון, הריכוז או התפקוד היומיומי של המוח הם חשובים מאוד במיוחד בגילאים המבוגרים יותר, אבל גם מוחות צעירים ירוויחו מתרגול שגרתי של אימונים למוח. 
מחקרים הראו שיש דרכים רבות לשפר את החדות המחשבתית ולעזור למוח להישאר בריא, לא משנה באיזה גיל. התרגולים המחשבתיים יכולים לא רק לעזור לשפר את הזיכרון והריכוז, אלא גם להפוך את המשימות היומיומיות שלכם למהירות וקלות יותר, ולאפשר לכם לשמור על חדות מחשבתית לאורך זמן. 
מוכנים לאמן את המוח? בואו נתחיל.
1. שחקו קלפים
מתי בפעם האחרונה שיחקתם קלפים? מחקר שנערך ב-2015 ובו השתתפו מבוגרים בני 40-75, בחן את השפעתן של פעילויות מעוררות מחשבה על המוח. במחקר נמצא שמשחק קלפים יכול להוסיף נפח בכמה וכמה אזורים במוח. אותו מחקר גם מצא שמשחק קלפים יכול לשפר את הזיכרון ואת כישורי החשיבה. 
הנה רעיונות לכמה משחקי קלפים שיאמנו לכם את המוח:
 • סוליטר
 • ברידג׳
 • ג׳ין רמי
 • פוקר
 • לבבות
2. העשירו את אוצר המילים
העשרת אוצר המילים שלכם יכול להפוך למשחק מוחי אפקטיבי ומחקרים הראו שהרבה אזורים במוח מעורבים במשימות של פיתוח אוצר מילים, בייחוד האזורים החשובים לעיבוד מידע חזותי ושמיעתי.
כדי להעשיר את אוצר המילים שלכם, נסו את הפעילות הבאה:
 • כשאתם קוראים, החזיקו לצידכם מחברת.
 • בכל פעם שאתם נתקלים במילה לא מוכרת, כתבו אותה במחברת ואז חפשו את המשמעות המילונית שלה.
 • למחרת, נסו להשתמש במילה הזאת בחמש הזדמנויות שונות. 
3. צאו לרקוד
המרכזים האמריקאים לבקרת מחלות ומניעתן, שמופעלים על ידי משרד הבריאות האמריקאי, מצאו שלימוד של תנועות ריקוד חדשות יכול לשפר את מהירות עיבוד הנתונים במוח ואת הזיכרון. במילים אחרות, צאו לפזז על הרחבה והמוח שלכם יודה לכם. 
רוצים לנסות? הנה כמה רעיונות:
 • השתתפו בשיעור סלסה, סטפס, היפ הופ או כל ריקוד אחר.
 • הירשמו לפעילות זומבה או ג׳אז.
 • למדו ריקוד כלשהו בעזרת סרטון הדרכה באינטרנט. 
 • מצאו בת או בן זוג ולמדו ריקודים סלוניים.
4. הפעילו את כל החושים
מחקר מ-2015 מצא שהשימוש בכל החושים יכול לעזור לחזק את המוח. 
כדי לתת למוח ולחושים אימון ראוי, נסו פעילויות שמפעילות את כל חמשת החושים בבת אחת. נסו לאפות, לבקר בשוק איכרים או לאכול במסעדה חדשה, ותוך כדי הפעילות הקפידו להריח, לגעת, לטעום, לראות ולהקשיב בו זמנית. 
5. למדו כישורים חדשים
זה לא רק מהנה ומעניין ללמוד כישורים חדשים, אלא גם עוזר לחזק את המסלולים העצביים במוח. 
מחקר מ-2014 הראה שלימוד של כישורים חדשים יכול גם לשפר את הזיכרון של אנשים מבוגרים יותר. 
אז אם יש משהו שתמיד רציתם ללמוד איך עושים אותו, נגיד איך להשתמש בתוכנת מחשב כלשהי, איך לשחות פרפר או איך לרכוב על סוסים - עכשיו יש לכם סיבה ממש טובה לקבוע לעצמכם שיעורים. 
6. למדו אחרים
אחת הדרכים הטובות ביותר להרחיב את הידע שלכם היא ללמד אדם אחר. 
אחרי שלמדתם כישורים חדשים, יהיה עליכם להתאמן עליהם. אם תלמדו אדם אחר, תצטרכו להסביר את הרעיון או המיומנות ולתקן את הטעויות שלהם. לדוגמה, אם תלמדו לתקן פנצ׳ר במכונית תוכלו ללמד חברה את שלבי התיקון וכך תוכלו להתאמן בעצמכם. 
7. הקשיבו למוזיקה או נגנו
זאת אחת הדרכים הקלות ביותר לחזק את המוח: מוזיקה. 
לפי מחקר שנערך ב-2017, האזנה למוזיקה שמחה עוזרת למוח להעלות יותר פתרונות חדשניים מאשר חשיבה בדממה. זאת אומרת, מוזיקה שמחה או מוזיקה שעושה הרגשה טובה יכולה לעזור לשפר את החשיבה היצירתית ולחזק את המוח. 
ואם אתם רוצים ללמוד לנגן, תוכלו לשלב את הלימוד של כישורים חדשים יחד עם ההשפעות הטובות של המוזיקה על המוח ולעשות שני תרגולי מוח בפעילות אחת.
8. חשבו מסלול מחדש
אל תניחו למשימות היומיומיות שלכם להיתקע בשגרה משעממת. במקום זה, נסו למצוא דרכים חדשות לבצע את אותן המשימות.
סעו לעבודה בנתיבים חלופיים או בכלי רכב שונה, כמו תחבורה ציבורית או אופניים, צאו לטיול עם הכלב או לריצה, אבל הפעם בחרו במסלול שונה. המוח רק ירוויח מהשינוי הפשוט הזה.
קופון הנחה - ריכוזית
צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד